Створення табличних зв`язків у СУБД ACCESS

[ виправити ] текст може містити помилки, будь ласка перевіряйте перш ніж використовувати.

скачати

Міністерство освіти і науки Російської Федерації
Федеральне агентство з освіти
Державна освітня установа вищої професійної освіти
Курський Державний Університет
Кафедра методики викладання технології
План-Конспект
Уроку виробничого навчання
по темі:
Створення табличних зв'язків у СУБД ACCESS
Виконав: студент
Макаров Г.Н
Курськ, 2009

План уроку
Група № 36: Оператор ЕОМ Майстер: Макарів Г.Н
Тема програми: СУБД ACCESS
Тема уроку: Створення табличних зв'язків
Дата проведення: 2 грудня 2009р.
Цілі заняття:
- Освітня: Розширити наукові знання учнів про системи управління базами даних та використання їх;
- Виховна: Продовжити виховання ініціативи та самостійності учнів у трудовій діяльності;
- Розвиваюча: Продовжити розвиток в учнів умінь аналізувати поставлені завдання;
Об'єкт праці: електронні таблиці MS Access 2003 з подальшим виконанням завдання.
Методи проведення заняття: бесіда з повторенням пройденого раніше матеріалу, самостійна робота учнів під контролем і наглядом майстра.
Міжпредметні і внутрішньопредметні зв'язку: Спецтехнологія: - структура таблиць (повторення), російська мова (пояснення значень незнайомих для учнів слів).
Матеріальне та дидактичне забезпечення заняття: обладнання та приладдя комп'ютерної аудиторії, CD-диск з наочним посібником по уроку, тести для контролю знань учнів, комп'ютерна презентація Power Point 2003.
Хід уроку
1.Організаціонная частина - 5 хв.
1.1 Контроль відвідуваності і готовності до уроку.
1.2 Пояснення ходу і послідовності проведення заняття.
1.3 Призначення чергових або розподіл по робочих місцях
2. Вступний інструктаж-1ч. 25 хв.
Повідомити тему програми і тему уроку: Створення табличних зв'язків у СУБД ACCESS
Провести повторення матеріалу, пройденого на минулих заняттях
Пояснити новий матеріал:
2.1 Показати готові еталонні таблиці БД, розповісти про їхнє значення.
2.3 Спираючись на знання теоретичних дисциплін, розібрати тип зв'язку в одній з представлених таблиць.
2.4 Розповісти техніку і послідовність створення таблиць БД
Показати прийоми роботи (відповідно до правил демонстрації); попередити про можливі помилки при виконанні роботи. Звернути увагу на прийоми самоконтролю, розповісти і показати способи вимірювань в даному випадку.
Розібрати питання учнів і переконатися в їх розумінні нового матеріалу.
3.Самостоятельная робота учнів - 4 години
Поточний інструктаж - цільові обходи робочих місць учнів:
Перший обхід: перевірити утримання робочих місць, їх організацію. Особливу увагу звернути на учнів.
Другий обхід: звернути увагу на правильність виконання прийомів.
Третій обхід: перевірити правильність дотримання технологічної послідовності створення таблиць.
Четвертий обхід: Провести приймання та оцінку виконаних робіт. Видати додатково завдання тести найбільш успішним учням.
4.Заключітельний інструктаж - 20 хв
4.1 Підвести підсумки заняття.
4.2 Вказати на допущені помилки і розібрати причини, їх що викликали.
4.3 Повідомити і прокоментувати оцінку учням за роботу.
4.4 Видати домашнє завдання: на вибір учня створити 2 таблиці, що складаються з 10 полів та організувати схему даних цих таблиць. Пояснити його важливість для удосконалення навичок.
Прибирання робочих місць - 5 хв.
Майстер виробничого обученія______________ (підпис)
Створення таблиці за допомогою Майстра таблиць
Як і для інших об'єктів бази даних, у програмі Access передбачено майстер, що допомагає при створенні таблиць. Майстер таблиць проведе вас через процес створення таблиці, заснованої на одному з шаблонів майстрів бази даних Access. Вам тільки потрібно буде вибрати таблицю, найбільш підходящу для того типу даних, які ви збираєтеся обробляти, а потім набрати окремі поля, які треба включити в таблицю. Перегляньте список, що розкривається зразків таблиць, знайдіть найближче відповідає вашим вимогам і виділіть його.

Рис.1.1 Щоб приступити до створення нової таблиці відкрийте розділ таблиці і клацніть на кнопці Створити
Access відобразить на екрані діалогове вікно Нова таблиця, показане на рис. 1.2. Це діалогове вікно дозволить вибрати спосіб створення нової таблиці.

Рис.1.2 Access пропонує кілька різних методів створення нової таблиці
Зі списку в діалоговому вікні Створення таблиці виберіть пункт Майстер таблиць і клацніть на кнопці ОК. Access виведе на екран перше діалогове вікно Майстер таблиць показане на рис.1.3

Рис 1.3 Перше діалогове вікно Майстра таблиць дозволяє вибрати поле для нової таблиці.

Перегляньте список, що розкривається зразків таблиць, знайдіть найближче відповідає вашим вимогам і виділіть його. (У прикладі, показаному на рис. 1.4. Ми вибрали таблицю Замовлення.)
За допомогою чотирьох кнопок, показаних на рис. 1.4, скопіюйте зі списку Зразки полів, бажані поля до списку Поля нової таблиці. Зазначимо, що кожне з цих полів є чимось більшим, ніж просто ім'я: воно має також відповідний тип даних та інші властивості, характерні для цього типу зберігається в ньому інформація. Наприклад, поле Код ID задумано для зберігання унікального ідентифікатора для кожної порядкового запису і, отже, містить числовий тип даних, і йому приписано властивість Лічильник (змушує Access автоматично привласнювати полю унікальну величину. Додавши полі, ви можете його перейменувати. Просто виділіть ім'я поля в спадному списку Поля нової таблиці і клацніть на кнопці Перейменувати поле. Access відкриє маленьке діалогове вікно, в якому ви надрукуєте нове ім'я. Ввівши ім'я, клацніть на кнопці ОК. Закінчивши вибір полів, клацніть на кнопці Далі, після чого з'явиться друге діалогове вікно. Майстра таблиць (рис. 1.4). Тепер ви можете змінити присвоєне за замовчуванням ім'я таблиці і вирішити, чи повинен ЧИ Access встановити для таблиці ключове поле. Якщо ви не хочете вибирати ключ самі, нехай Access зробить це за вас. Клацніть на кнопці Далі.
Остання діалогове вікно Майстра таблиць (рис.1.5) дозволяє вказати, що ви збираєтеся робити з таблицею після створення:
1) видозмінити структуру таблиці;
2) вводити дані безпосередньо в таблицю в режимі таблиці;
3) доручити Майстру створення форми для введення даних


Рис. 1.4 Друге діалогове вікно Майстра таблиць дозволить уточнити ім'я таблиці і вирішити, чи потрібно, щоб Майстер встановив ключове поле.
Зробивши остаточний вибір, клацніть на кнопці Готово, і Access завершить створення таблиці.

Рис.1.5 Остання діалогове вікно Майстра Таблиць

Встановлення зв'язку між таблицями
Основні теоретичні положення
Бази даних включають наступні компоненти, які розглядаються в даному практикумі: таблиці, форми, запити, звіти, модулі та макроси.
Основна інформація зберігається в таблицях.
ТАБЛИЦЯ - це графічне представлення відношень реляційної моделі даних, Таблиця - це безліч записів (рядків таблиці). Запис (кортеж) - це вся інформація про один об'єкт. Окремий самостійний елемент запису називається полем. Поля можуть містити текст, числа, дати і формули. Стовпці в таблиці (атрибути відносини) також називаються полями. Поле таблиці повинно мати унікальне ім'я. Кількість записів у таблиці обмежується ємністю жорсткого диска. Допустима кількість полів - 255. Таблиць в базі даних може бути декілька. Відомості про різних об'єктах предметної області слід зберігати в різних таблицях. Для роботи таблицю необхідно відкрити. Перед закінченням роботи її слід закрити, попередньо зберігши всі зміни, зроблені в ході роботи.
З таблицями можна працювати у двох режимах - таблиці і конструктора. Перехід з режиму таблиці в режим конструктора таблиці і назад здійснюється клацанням по кнопці Вигляд, розташованої на панелі інструментів.
Ключове поле - поле з унікальними записами. Таблиці зв'язуються (дається вказівка ​​на відповідність записів) по ключах; ключ може складатися з одного або з декількох полів.
У СУБД Access існують кілька видів зв'язків таблиць:
• один до одного (1:1);
• один до багатьох (1: М);
• багато до багатьох (М: М).
Види зв'язків між таблицями визначаються типом пов'язують полів (табл. 1).
Встановлення зв'язків між таблицями в СУБД Access
Пов'язана таблиця
Головна таблиця
Первинний ключ
Неключових полі
Первинний ключ
1:1
1: М
Неключових полі
М: 1
М: М

Практична робота. Створення бази даних, що складається з двох таблиць
Порядок роботи:
• Викличте програму Access. Для цього двічі клацніть по піктограмі Microsoft Access; перед вами відкриється вікно системи управління базами даних.

Рис.1 Вікно СУБД
Порядок роботи:
• Завдання 1
Виберіть об'єкт Таблиці у вікні база даних (див. рис.1).
• Клацніть мишею по кнопці Створити. З'явиться вікно, представлене на на рис. 2

рис. 2 Вікно створення таблиць
Залиште вибір Режим таблиці і клацніть по кнопці ОК. З'явиться порожня таблиця, поля якої не визначені і не мають назви. Тип поля буде обраний автоматично залежно від введеної інформації.
• Перейменуйте Поле 1. Для цього поставте курсор в будь-яку клітинку стовпця Поля 1. Виконайте команду
Формат \ Перейменувати стовпець
або зробіть подвійне клацання мишею по заголовку поля. Осередок імені стовпця виявиться виділеною. Введіть назву поля Навчальна група і натисніть клавішу <Enter>.
• Перейменуйте Поле 2. Для цього поставте курсор в будь-яку клітинку стовпця Поля 2. Виконайте команду
Формат \ Перейменувати стовпець
або зробіть подвійне клацання мишею по заголовку поля. Осередок імені стовпця виявиться виділеною. Введіть назву поля Викладач і натисніть клавішу <Enter>.
• Збережіть таблицю з ім'ям Групи, клацнувши по кнопці - Зберегти. На питання про створення ключового поля відповідайте негативно.
Перейдіть в режим Конструктор, натиснувши кнопку , І подивіться, як задані поля. Зробіть поле Навчальна група ключовим, помістивши курсор на ім'я цього поля і клацнувши по кнопці - Ключове поле. Тип даних поля Навчальна група задайте числовим, вибравши його мишкою зі спадаючого списку. Клацніть по кнопці - Зберегти. Закрийте таблицю (при збереженні таблиці питань не з'явиться, так як ім'я таблиці вже задане).
Завдання 2. Створіть таблицю Учень
Порядок роботи:
• Виберіть об'єкт Таблиці у вікні база даних (див. рис. 1).
• Клацніть мишкою по кнопці Створити.
• З'явиться вікно, в якому залиште Режим таблиці і клацніть по кнопці ОК. З'явиться порожня таблиця, поля якої не визначені і не мають назви.
• Перейменуйте поля за аналогією з попереднім завданням, виконавши команду Формат \ Перейменувати поле або зробивши подвійне клацання мишею по заголовку поля .. Дані візьміть з табл. 1.
Таблиця 1
Поле1
Код
Поле2
Прізвище
Поліз
Ім'я
Поле4
По батькові
Поле5
Рік народження
Полеб
Школа
Поле7
Клас
Поле8
Навчальна група
Збережіть таблицю з ім'ям Учень, клацнувши по кнопці - Зберегти. На питання про створення ключового поля відповідайте негативно.
• Перейдіть в режим Конструктор і подивіться, як задані поля. Зробіть поле Код ключовим, помістивши курсор на ім'я цього поля і клацнувши по кнопці Ключове поле. Тип поля Код - Лічильник, полів Прізвище, Ім'я, По батькові - Текстовий, полів Рік народження, Школа, Клас, Навчальна група - Числовий. З полем Навчальна група розмова особлива. Його тип - Числовий. Загальні властивості поля не змінюємо. Крім того, значення цього поля треба не набивати вручну, а вибирати зі списку, що міститься в таблиці Групи. Для цього в області Властивості поля слід вказати, що тут має місце підстановка. Для цього виберіть вкладку Підстановка, тип елемента управління - Поле зі списком, джерело рядків - Групи. Отримайте значення елементів, як показано на рис 3


Рис 3 Вікно в режимі конструктора
Збережіть зміни, клацнувши по кнопці - Зберегти.
• Закрийте таблицю.
У результаті цієї роботи ви отримаєте дві незв'язані таблиці. Потрібно створити схему даних зі зв'язками.
Завдання 3. Створіть схему даних
Порядок роботи:
Клацніть по кнопці Схема даних.
• У вікні Додавання таблиці виділіть таблицю Групи і клацніть по кнопці Додати. Виділіть таблицю Учень і клацніть по кнопці Додати. У вікні Схема даних з'явиться умовний вигляд цих таблиць. Клацніть по кнопці Закрити вікна Додавання таблиці. Збільште вікно таблиці Учень так, щоб було видно всі поля.
• Поставте миша на ім'я поля Навчальні групи в таблиці Групи і, не відпускаючи кнопку мишки, перетягніть її на полі Навчальні групи в таблиці Учень. Відпустіть мишку. З'явиться діалогове вікно Зміна зв'язків, представлене на рис.4


Рис.4 Діалогове вікно зміна зв'язків
Увімкніть прапорець Забезпечення цілісності даних. Це неможливо буде зробити, якщо типи обох полів задано не однаково.
• Увімкніть прапорець каскадне оновлення пов'язаних полів. Це призведе до того, що при зміні номера групи в таблиці Групи автоматично зміниться відповідний номер в таблиці Учень.
• Увімкніть прапорець каскадне видалення пов'язаних полів. Це призведе до того, що при видаленні запису з номером групи в таблиці Групи будуть вилучені всі записи з таблиці Учень, в якій стояли відповідні номери груп.
• Клацніть по кнопці Створити. З'явиться зв'язок «один-до-багатьох»

Закрийте схему даних, клацнувши по кнопці - Закрити у верхньому правому куті вікна і відповівши ствердно на питання про збереження схеми даних.
Завдання 4. Заповніть таблицю ГРУПИ значеннями
Порядок роботи:
• Відкрийте таблицю ГРУПИ в режимі таблиці.
• Заповніть її записами з табл. 2.
Таблиця 2
Навчальна група
Викладач
101
Верзаков С.А.
102
Бєлоусов А.І.
103
Масалова В.А.
104
Новікова О.В.
105
Зачесова Т.П.
Збережіть таблицю і закрийте її.
Завдання 5. Створіть форми для введення даних
Порядок роботи:
• Виберіть об'єкт Форми у вікні база даних (див. рис. 1).
• Клацніть по кнопці Створити.
• З'явиться діалогове вікно (рис. 5), в якому слід вибрати Автоформа: у стовпець, а в якості джерела даних - Учень.

рис. 5 Нова форма

Клацніть по кнопці ОК. З'явиться порожня форма введення, представлена ​​на рис. 6.

рис. 6
Зауваження. Значення кнопок роботи із записами
* - Перехід до першого запису;
* - Перехід до попереднього запису;
* - Перехід до наступного запису;
* - Перехід до останнього запису;
* - Додавання нового запису.
Завдання 6. Додайте до бази даних запису, використовуючи форму
Порядок роботи:
• Заповніть базу даними, представленими в табл. 3.
Зауваження. Перехід від поля введення до наступного поля проводиться клавішею <Таb>, <Enter> або мишею. Для переходу до нового запису слід клацнути по кнопці . Значення поля Код будуть заповнюватися автоматично. Значення поля Навчальна група вибирайте з спадаючого списку.

Таблиця 3
Код
Прізвище
Ім'я
По батькові
Рік народження
Школа
Клас
Навчальна група
1
Чернова
Христина
Іванівна
1984
1
9
101
2
Терещенко
Інна
Олексіївна
1983
3
10
103
3
Істратов
Максим
Володимирович
1984
5
9
101
4
Бондар
Ольга
Петрівна
1983
1
10
104
5
Новосьолов
Олексій
Іванович
1984
3
9
105
Клацнувши по кнопці збережіть поточну таблицю.
Клацнувши по кнопці - Закрити, у правому верхньому кутку вікна Учень: таблиця, закрийте таблицю.

Висновок
Система управління базами даних Access необхідна для освоєння професії «Оператор ЕОМ». Вивчивши цю програму, що входить в пакет Microsoft Office, учні дізнаються основні принципи роботи з базами даних. Роль майстра виробничого навчання дуже важлива в цьому процесі, тому що майстер розробляє навчальну плануюче документацію і заняття таким чином, щоб учні могли засвоїти матеріал максимально добре і в майбутньому стали висококваліфікованими фахівцями. Саме майстер виробничого навчання відповідає наскільки хороших фахівців він надасть суспільству. Уміння майстра навчити учнів спеціальності і при цьому зацікавити їх настільки, щоб вони хотіли вдосконалюватися але даної професії - справжній, високий професіоналізм. Але все це неможливо без технологічних засобів та інформаційних технологій.
Розробка і застосування інформаційних технологій стає в сучасному навчанні одним з найважливіших шляхів підвищення результативності освіти. Стратегічна роль інформаційних технологічних і технічних засобів їх забезпечують, як чинника соціально-економічного розвитку сучасного суспільства на даний момент загальновизнана і не викликає сумнівів.
В даний час система початкової професійної освіти стає найбільш ефективною формою не тільки підготовки до навчання у вузі, за і професійного самовизначення. А застосування сучасних інформаційних технологій у навчанні дозволить випускати висококваліфікованих фахівців.


Зауваження по ходу уроку
Позначки для вчителя
Глосарій (лат. glossarium - словник, Глосс) - словник вузькоспеціалізованих термінів у будь-якої галузі знань з тлумаченням, іноді перекладом на іншу мову, коментарями та прикладами.
Прототип (від грец. Protos - перший і typos - відбиток, відбиток) - прообраз, зразок, оригінал.

Література
1. Програма виробничого навчання операторів ЕОМ - М., Просвітництво, 2005р.
2. Карпова Т. С. Бази даних: моделі, розробка, реалізація. - СПб.: Питер, 2001.
3. Хомоненко А.Д., Циганков В.М., Мальцев М.Г. Бази даних: Підручник для вищих навчальних закладів / Під ред.проф. А.Д. Хомоненко .- СПб: КОРОНА. принт, 2000.
4. Інформатика: Підручник / За ред. Н.В. Макарової. - М.: Фінанси і статистика, 1997.
5. Література, рекомендована учням: 3олотова СІ. Практикум з Access. - М.: Фінанси і статистика, 2000.
Додати в блог або на сайт

Цей текст може містити помилки.

Педагогіка | Конспект
65.5кб. | скачати


Схожі роботи:
Аналіз даних у середовищі СУБД Access
Рішення практичних завдань в СУБД Access
Можливості пакету Mathcad СУБД Microsoft Access
Розробка автоматизованого обліку та руху товарів на складах засобами СУБД Microsoft Access
Історія та створення СУБД
Створення таблиці бази даних в Microsoft Access
Система баз даних MS Access Створення бази
Бази даних Створення форм і звітів на прикладі ACCESS
Використання Microsoft Access для створення інформаційно облікової системи
© Усі права захищені
написати до нас